DC to AC Modified Sine Wave Car Power Inverter for Power Supply (1200W) Factory Price CE RoHS
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Nature of Source Flow: | Power Inverter |
| Certification: | ISO9001, RoHS, CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Gold Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had awarded 4 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (30)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TE6-1625P1200
- Output Power
- 1200W
- Grid Type
- off-Grid Inverter
- Output Type
- Dual
- Circuit Topologies
- Full-Bridge Type
- Nature of Wave String
- Modified Sine Wave Inverter
- Type
- DC/AC Inverters
- Input Voltage
- 12V
- Output Voltage
- 230V /50Hz
- USB Output Ports
- 5V 2.1A 5V 1A
- Circuit Protection
- 10A Replaceable
- Weight
- 0.3kg
- Peak Power
- 2400W
- Warrenty
- 1 Year
- Indicator Light
- LED
- Transport Package
- Color Box
- Specification
- Color box size: 63x35x25CM
- Trademark
- TONNY
- Origin
- China
- HS Code
- 8504403090
- Production Capacity
- 200000 PCS
Packaging & Delivery
- Package Size
- 23.40cm * 12.80cm * 36.40cm
- Package Gross Weight
- 8.000kg
Product Description
dc to ac Modified sine wave car Power inverter for power supply(1200W)
Model: TE6-1625P1200
DC12V to 230V
plastic body
1200 watt continuous
watt peak power 2400w
With two 230v outlets
Modified sine wave
2 USB ports: 5V 3.4A
LED indicator lights
Short circuit and overload protection
over temperture protection
body color is optional
| Model | TE6-1625P1200 |
| Rated DC Input Voltage | DC 13.8V |
| DC Input Voltage Range | DC 10V-16V |
| Output | AC 230V±10V |
| Continuous Power | 1200W |
| Peak Power | 2400W |
| USB Output | DC 5V, 2.1A+1.0A |
| AC Output Quantity | 2PCS |
| Protection | Overload protection |
| High and low voltage protection | |
| Short circuit protection | |
| Overheat protection | |
| Material | ABS Housing |
| Housing Color | Customized when quantity is more than 3000pcs |
| Certificate | CE/ROHS |
| Unit Weight | 2.3KGS |
| Size | 288x159x99(mm) |
| Socket Standard | European VDE |

ABOUT US
Tonny Electric & Tools Co., Ltd
OEM
Functional/Structural Design, Packaging customization, Accept small quantity order
CERTIFICATES
We have many certificates, such as cETL, PSE, GS, TUV, CE, RoHs, PAHs, REACH. And we have 200+ patents and 600+ different kinds of high quality products
Tonny Electric & Tools Co., Ltd
OEM
Functional/Structural Design, Packaging customization, Accept small quantity order
CERTIFICATES
We have many certificates, such as cETL, PSE, GS, TUV, CE, RoHs, PAHs, REACH. And we have 200+ patents and 600+ different kinds of high quality products
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Inverter & Convertor
- power inverter
- DC to AC Modified Sine Wave Car Power Inverter for Power Supply (1200W) Factory Price CE RoHS
Related Categories
Hot Searches
More