Waterproof 0.75A Battery Float Charger 6V/12V for Car Battery Charger, Motorcycle, Marine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Lead Acid Battery Charger |
| Charger Type: | Pulse Charger |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Gold Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier had awarded 4 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (30)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TE4-0237
- Charger Application
- Car Battery Charger
- Nominal Voltage
- 6V/12V
- Charger Style
- Intelligent Charger
- Compatible Battery Type
- 6V/12V Std, Gel AGM
- Certification
- RoHS, CE
- Socket Type
- Au/EU/UK/Us/Jp/Others
- Recyclable
- Non-Recyclable
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 0.25Kg
- Trademark
- TONNY
- Origin
- China
- HS Code
- 8504401990
- Production Capacity
- 200000 Pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 16.00cm * 10.80cm * 9.00cm
- Package Gross Weight
- 3.000kg
Product Description
Tonny Electric & Tools Co., Ltd
Established in 1995
Experienced in OEM and ODM production, we have 14 assembly lines,dozens of injection machines and over 450 skilled employees.
Our major esteemed customers are enjoying more popularity in the world, such as Wal-Mart, Autozone, Scotts Company, Advance Auto Parts, O2coo, Vornado, Technaxx and BIRGMA etc.
Business Type: Manufacturer/Factory
Main Products: Car battery charger, Power Inverter, Fans, Lighting, Trailer connectors,Testing Tools
Number of Employees: 450
Year of Establishment: 1995
Management System Certification: ISO9001:2015
Location: ZheJiang, China (Mainland)
6V/12V, 750mA SMART BATTERY CHARGER/MAINTAINER
Specifications





Established in 1995
Experienced in OEM and ODM production, we have 14 assembly lines,dozens of injection machines and over 450 skilled employees.
Our major esteemed customers are enjoying more popularity in the world, such as Wal-Mart, Autozone, Scotts Company, Advance Auto Parts, O2coo, Vornado, Technaxx and BIRGMA etc.
Business Type: Manufacturer/Factory
Main Products: Car battery charger, Power Inverter, Fans, Lighting, Trailer connectors,Testing Tools
Number of Employees: 450
Year of Establishment: 1995
Management System Certification: ISO9001:2015
Location: ZheJiang, China (Mainland)
6V/12V, 750mA SMART BATTERY CHARGER/MAINTAINER
- Designed for long-term off-season storage in all climates for boats, ATVs, PWCs, UTVs, motorcycles, cars and more
- Battery Maintainer for use on 6V & 12V battery systems. Charges 6 and 12 volt AGM, GEL and WET batteries
- Four intelligent charging modes: Initialization, Bulk Charge, Absorption, and Float and LED charge indicator light
- Easy connection to vehicle battery using the included battery clips, O-ring terminals or vehicle DC plug(optional)
- Charges all large and small 6 and 12 Volt lead-acid and flooded or sealed maintenance-free batteries
- Fully protection for reverse polarity, short circuit, overcharge, over-temp, etc.
Specifications
| Model | TE4-0237 |
| Battery Type | 6V/12V STD, GEL, AGM |
| Rated AC Input Voltage | AC100-240V, 50-60Hz |
| Max Output Voltage | 7.2V±0.3V, 13.9V±0.3V |
| Charging Current | 0.75 Amp, 1.0amp or 1.25amp(optional) |
| Activated Voltage | 3V for 6V batteries, 7.5V for 12V batteries |
| Protection | Overheat |
| Short Circuit | |
| Reverse Polarity | |
| Overcharge | |
| Housing Material | ABS |
| Ingress Protection | IP65 Water Resistant |
| Color | Customized |
| Certificate | cETL /CE-EMC/CE-LVD/ROHS |
| Weight | 300g |
| Size | 107x53 x 34mm |
| Plug Standard | EU/AU/UK/US |








Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Battery Charger
- car battery charger
- Waterproof 0.75A Battery Float Charger 6V/12V for Car Battery Charger, Motorcycle, Marine
Related Categories
Hot Searches
More