| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Certification: | FCC, CE, RoHS, ISO |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | TE4-0292 |
| Battery Type | 12V STD, GEL, AGM |
| Rated AC Input Voltage | AC105-125V, 60Hz or AC220-240V, 50Hz |
| Max Output Voltage | 14.4V±0.3 for 12V; 28.8V±2% for 24V |
| Charging Current | 12V/25A; 24V/12.5A |
| Activated Voltage | 4.2V for 12V, 17V for 24V |
| Protection | Overheat |
| Short Circuit | |
| Reverse Polarity | |
| Overcharge | |
| Housing Material | ABS |
| Ingress Protection | Customized |
| Color | cETL /CE-EMC/CE-LVD/ROHS |
| Certificate | 2.2kg |
| Weight | 320x125x72mm |
| Size | EU/AU/UK/US |
| Socket Standard | ABS |
Certificate

OEM
CERTIFICATES