| Customization: | Available |
|---|---|
| Nature of Source Flow: | Power Inverter |
| Certification: | ISO9001, RoHS, CE |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | TE6-1635P0600 |
| Rated DC Input Voltage | DC 13.8V |
| DC Input Voltage Range | DC 10V-16V |
| Output | AC 120V±10V OR AC 230V±10V |
| Continuous Power | 600W |
| Peak Power | 1200W |
| USB Output | DC 5V, 2.4A+1.0A |
| LED Power Indicator | Y |
| Protection | Overload protection |
| High and low voltage protection | |
| Short circuit protection | |
| Overheat protection | |
| Material | ABS Housing |
| Housing Color | Customized when quantity is more than 3000pcs |
| Certificate | CE/ROHS |
| Unit with Color Box Weight | 1245g |
| Size | 22.4x8x21 |

OEM
CERTIFICATES