|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Lithium Battery |
| Charger Type: | Electric Charger |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Heavy Duty 4 Channel Battery Charger Maintainer 10A Per Bank Smart Charging Station with Cooling Fan for Automotive Marine Classic Car and LiFePO4 Batteries
Want to charge 4 batteries with just one product? This bank charger has you covered! This 4-bank charger offers selectable chemistry and voltage which allows you to charge AGM, standard, GEL, or 12V (LiFePO4) Lithium batteries.| Model | TE4-0364 |
| Battery Type | 12V LiFePO4, 12V Wet, 12V AGM; |
| Rated AC Input Voltage | AC 105-125V, 60Hz or AC 220-240V, 50Hz |
| Max Output Voltage | 14.4V±0.2V; 14.6V±0.2V |
| Charging Current | 10A each, 40A total |
| Activated Voltage | 0V |
| Protection | Overheat |
| Short Circuit | |
| Reverse Polarity | |
| Overcharge | |
| Housing Material | ABS, PVC |
| Ingress Protection | IP20 |
| Color | Customized |
| Certificate | cETL/CE-EMC/CE-LVD/ROHS |
| Integrated Plug | EU/AU/UK/US |



